Διδακτική επίσκεψη στην πόλη της Κομοτηνής

Παρασκευή 23 Μα΅΄ιου 2014

Την Πέμπτη 10 Απριλίου 2014, στo πλαίσιo του μαθήματος «Πολιτική και Δίκαιο», της Θεωρητικής κατεύθυνσης της Β΄ Λυκείου και του μαθήματος των «Θρησκευτικών» των τμημάτων Β2 και Β6, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο της Κομοτηνής, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη δικάσιμο στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων.

Η επίσκεψη συνεχίστηκε στις φυλακές της Κομοτηνής όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή των φυλακών και την κοινωνική λειτουργό, συζήτησαν μαζί τους και πρόσφεραν είδη προσωπικής υγιεινής στους κρατούμενους.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τον Μητροπολίτη Μαρωνείας & Κομοτηνής κ.κ Παντελεήμονα, ο οποίος μας δέχθηκε με χαρά, συζήτησε και έδωσε συμβουλές στους μαθητές.

Οι καθηγήτριες & οι καθηγητές:

Γλυκερία Νότα, νομικός
Κωνσταντίνα Λαγού, θεολόγος-κοινωνιολόγος
Ιωακείμ Παπαδόπουλος, θεολόγος
Σταματία Μπαχτσιαβάνη, φυσικός
Θανάσης Μπαλαφούτης , πληροφορικός

Δείτε παρακάτω μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψη: