Με αφορμή την Ημέρα της Γυναίκας

Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

Κατά το τρέχον σχολικό τετράμηνο, στο μάθημα των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Λυκείου, και συγκεκριμένα κατά τη διδασκαλία του προαναγνωστικού σταδίου της ενότητας «Τα φύλα στη Λογοτεχνία», οι μαθήτριες και μαθητές του τμήματος Α1 του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης επέλεξαν από μία λίστα δοθέντων θεμάτων, ένα θέμα προς ανάπτυξη (ή) και παρουσίαση μέσω του power point.

Mία από τις εργασίες που ξεχώρισαν, τόσο από την καθηγήτρια του τμήματος, φιλόλογο Βάγια Παπαδοπούλου, όσο και από τους ίδιους του μαθητές, για το περιεχόμενο αλλά και τον τρόπο παρουσίασής της, ήταν αυτή της μαθήτριας Δήμητρας Αποστόλου. Το θέμα με το οποίο επέλεξε να ασχοληθεί η Δήμητρα είχε ως τίτλο του «Ποια είναι η θέση της γυναίκας στις δυτικές κοινωνίες και ποια στις κοινωνίες της Ανατολής;».

Η συγκεκριμένη εργασία αποκτά ακόμη πιο επίκαιρο χαρακτήρα λόγω του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας στις 8 Μαρτίου.