Συμμετοχή στο Μαθητικό Συνέδριο ACSTAC

Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018

Για δεύτερη φορά φέτος 45 μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος στις διεργασίες του μαθητικού συνεδρίου θετικών επιστημών ACSTAC που διοργανώνει το κολέγιο Ανατόλια, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Το συνέδριο διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Ανατόλια, στη Θεσσαλονίκη από τις 24 ως τις 26 Νοεμβρίου 2017. Το σχολείο μας παρουσίασε δύο εργασίες.

1η εργασία.

ΤΙΤΛΟΣ: «Από τον αναδρομικό τύπο στον γενικό όρο. Εξισώσεις Διαφορών και εφαρμογές».

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ: Έφη Γενναδίου, Αγγελίνα Ζαρίφη, Βιργινία Ράπτη.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ: Έφη Γενναδίου, Αγγελίνα Ζαρίφη, Βιργινία Ράπτη, Λυδία Κόκκινου.

2η εργασία.

ΤΙΤΛΟΣ: «Αχ, αυτό το κατεστημένο!»

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ: Θοδωρή Ρωσσίδη, Χατζηπαρασκευά Μάριο.

Ο Διευθυντής και ο σύλλογος καθηγητών συγχαίρει τους μαθητές που έλαβαν μέρος στο συνέδριο και αποδεικνύουν έτσι ότι δεν "μένουν" στα απαραίτητα αλλά με το ανήσυχο πνεύμα τους ανακαλύπτουν το κάτι παραπάνω. Συγχαίρει, επίσης, και τους μαθητές του 2ου και του 3ου Λυκείου Ξάνθης που συμμετείχαν στο συνέδριο, κάποιοι εκ των οποίων απέσπασαν και διάκριση.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών μας:

Δείτε επίσης μερικές φωτογραφίες από το συνέδριο: