«Βήμα» ελεύθερης έκφρασης των μαθητών

Δευτέρα 12 Νομεβρίου 2012

Το ιστολόγιο του σχολείου μας (http://blogs.sch.gr/1lykxant) είναι πλέον πραγματικότητα. Ευχή όλων μας είναι να πετύχει το σκοπό του και να αποτελέσει έναν ανοικτό δικτυακό τόπο δημιουργικής έκφρασης των μαθητών μας.

Προκήρυξη Διαγωνισμού Καλύτερης Ανάρτησης

Προκειμένου να δοθεί κίνητρο στους μαθητές να συνεισφέρουν και να γεμίσουν με δικό τους πρωτότυπο περιεχόμενο το ιστολόγιο, ο σύλλογος διδασκόντων προκηρύσσει ετήσιο ενδοσχολικό μαθητικό διαγωνισμό καλύτερης ανάρτησης.

Καλούμε λοιπόν τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, να λάβουν ανά χείρας τις «πύρινες πένες» τους και να δημοσιεύσουν τις απόψεις τους πάνω σε θέματα που επηρεάζουν τη ζωή τους.

Θεματικές

Ενδεικτικά αναφέρουμε παρακάτω μερικούς από τους τομείς δημιουργίας:

• Ποίηση: (Ελεύθερος στίχος, Στίχοι τραγουδιών,Μαντινάδες)
  • Διήγημα/Νουβέλα/Μυθιστόρημα: (Περιπέτεια, Χιουμοριστικό, Επιστημονική φαντασία, Παραμύθι, Θρίλερ-μυστήριο, Ειδύλλιο, Βιογραφίες)
  • Ελεύθερη γραφή: (Άρθρα, Δοκίμια, Συνεντεύξεις, Προσωπικές εμπειρίες, Ταξίδια, Πολιτισμός, «Ο Μαθητής της Χρονιάς», «Ο Εκπαιδευτικός της Χρονιάς», Κόμιξ, Σχολείο-Εκπαίδευση, Περιβάλλον, Θέματα υγείας, Κοινωνική προσφορά-Εθελοντισμός, Σχολιασμός επικαιρότητας, Τέχνες, Πολιτισμός, Επιστήμες)
  • Κριτικές: (Βιβλίων, Ταινιών, Μουσικής, Βιντεοπαιχνιδιών, Λογισμικών Η/Υ)
  • Ζωγραφική/Φωτογραφία: (Κάρβουνο, Ελαιογραφίες, Παστέλ, Εικονογράφηση, Γλυπτά, Γραφικά υπολογιστών, Φωτογραφίες, Αφίσες, Γελοιογραφίες)
  • Video: (Ταινίες μικρού μήκους, Αναγνώσεις ποιημάτων, Τραγούδια, Μουσικά video clips, Κινούμενα σχέδια, Animations, Συνεντεύξεις)

Όροι & Προϋποθέσεις του Διαγωνισμού

- Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των αναρτήσεων! Κάθε μαθητής μπορεί να λάβει μέρος στο διαγωνισμός με όσες αναρτήσεις επιθυμεί!

- Οι διαγωνιζόμενοι μπορούν, αν θέλουν, να συμμετέχουν και με ψευδώνυμο

- Όλα τα έργα υποβάλλονται σε ψηφιακή μορφή (στικάκι, αποστολή με email) στον υπεύθυνο καθηγητή, ο οποίος θα φροντίσει για την ανάρτηση.

Νικητές- Βραβεία

- Τρία (3) Βραβεία της Κριτικής Επιτροπή των Καθηγητών. Στο πρώτο Βραβείο της Κριτικής Επιτροπή θα δοθεί αναμνηστικό δώρο-έκπληξη!

- Τρία (3) Βραβεία Κοινού που συμμετείχε στην ψηφιακή ψηφοφορία του ιστολογίου

- Ένα (1) Βραβείο για την ανάρτηση που ?σύμφωνα με τα στατιστικά του ιστολογίου- διαβάστηκε τις περισσότερες φορές

- Ένα (1) Βραβείο για την ανάρτηση που προκάλεσε τα περισσότερα γραπτά σχόλια.

Η Επιτροπή των Καθηγητριών & Καθηγητών: Θ. Γεωργιάδου, Α. Δημαράς, Ν. Λαγού, Μ. Λαζαρίδου, Γ. Μαλικιώσης, Ε. Μαυροπούλου, Θ. Μπαλαφούτης, Ι. Παπαδόλουλος, Β. Παπαδοπούλου, Μ. Παπία, Ε. Τσομακίδου.